Wywiad z mgr Moniką Marek

MB
Kończyła Pani na UJ filologię polską oraz studiowała filmoznawstwo, ale jest też Pani absolwentką filologii angielskiej w ATH. Czuję się pani bardziej polonistką czy anglistką?

MM
Nie jestem w stanie tego rozgraniczyć. Zawsze fascynowała mnie sztuka – literatura, film, teatr, muzyka… Oczywiście filologia polska to moja pierwsza fascynacja, zachłyśnięcie się wolnością myślenia i tworzenia. Z ogromną nostalgią, jak i radością, wspominam czasy studenckie, ich niepowtarzalną atmosferę. Ja miałam to niezwykłe szczęście, że studiowałam i przebywałam z bardzo ciekawymi osobami. Było fajnie i z lekka konspiracyjnie – czytanie literatury niezależnej w Dziale Starodruków Biblioteki  Jagiellońskiej czy też  Polaków długie rozmowy w kafejkach jazzowych …. Tak , literatura to moja pierwsza fascynacja. Filmoznawstwo to bardziej hobby i oczarowanie obrazem. Ja chyba w ogóle postrzegam świat obrazami, również świat literatury. A anglistyka – to kolejne oczarowanie i wielka przygoda. Pięcioletni pobyt w Stanach Zjednoczonych, studia i praca, która sprawia mi niezwykłą przyjemność. I tak wszystko zespoliło się w całość – literatura, film, język angielski.

Mgr Monika Marek z młodzieżą kl. 2 o profilu humanistycznym LO nr IV w Bielsku-Białej po wykładzie prof. Marka Bernackiego w Książnicy Beskidzkiej

MB
W roku szkolnym 2013/2014 była Pani koordynatorką współpracy między KLiKP ATH i I klasą humanistyczną LO im. KEN w Bielsku-Białej. Kiedy i jak zrodził się ten pomysł?

MM
Jak zwykle z obserwacji i przemyśleń. Wielu uczniów IV LO należy do zespołów artystycznych, grają, zdobywają liczne nagrody. Niektórzy kontynuują studia na uczelniach artystycznych. W KEN’ie mają możliwość rozwijania zainteresowań  humanistycznych. Nauka nie ogranicza się  tutaj do lekcji szkolnych, to również wyjścia do kina, teatru, wyjazdy do opery. A współpraca z ATH doskonale dopełnia tę formę „nauczania”. Wykłady i zajęcia akademickie dostarczają  nowego spojrzenia na tajemnicę i piękno literatury jak i przygotowują młodych ludzi do nowej metody przyswajania wiedzy – studiowania.

MB
Proszę opowiedzieć, jak w praktyce wyglądała współpraca i czy uczniowie LO nr IV byli z niej zadowoleni?

MM
Współpraca odbywała się na kilku poziomach, a oferta skierowana jest przede wszystkim do uczniów, którzy zainteresowani są naukami humanistycznymi. Mogą uczestniczyć w wykładach akademickich, zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowo- dydaktycznych z ATH, jak również korzystać z zasobów Biblioteki ATH. Dzięki tym kontaktom uczniowie mają możliwość pogłębiania wiedzy  na temat literatury, wzbogacania warsztatu polonistycznego narzędzia służącego analizie i interpretacji tekstów. To również doskonała szansa dla młodych ludzi na zapoznanie się ze środowiskiem akademickim i przygotowaniem się do studiów. Uczniowie biorący udział w programie otrzymują również Kartę Sympatyka Polonistyki w ATH, dzięki której mogą uzyskać zniżkę lub bezpłatny wstęp do Teatru Polskiego, Teatru Lalek „Banialuka” i BWA. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami współpracy, zapraszam na stronę internetową IV LO im. KEN gdzie można przeczytać i obejrzeć  relacje z ważniejszych wydarzeń:  http://www.lo4.info/współpraca.

Należy również zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę. W dzisiejszych czasach osoby zainteresowane naukami humanistycznymi często traktowane są, lub czują się, jako osoby drugiej kategorii. Z podziwem patrzymy na olimpijczyków nauk ścisłych, z przymrużeniem oka laureatów konkursów z zakresu nauk humanistycznych.  A te dodatkowe zajęcia  pozwalają tym, którzy są oczywiście nimi zainteresowani, zrozumieć, że nie jest to prawda, że są wartościowymi  i docenianymi  uczniami.

MB
Które zajęcia prowadzone przez pracowników KLiKP cieszyły się największą popularnością i dlaczego?

MM
Wykłady i lekcje akademickie. Jak już wcześniej wspomniałam, dostarczyły one młodzieży nowego spojrzenia na przekazywanie i przyswajanie wiedzy. To trochę inny sposób uczenia się niż w szkole, gdzie obowiązuje dziennik, dzwonki i tak zwane prowadzenie za rączkę. Na uczelni studenci sami są odpowiedzialni za siebie.  Pracując na uczelni zauważyłam, że studenci pierwszego roku często są  troszkę zagubieni i jestem przekonana, że właśnie takie dodatkowe kontakty ze światem uczelnianym, w trakcie uczęszczania do liceum, ułatwiają młodym ludziom przejście transformacji od licealisty do studenta.

MB
Jak nauczyciele języka polskiego w KEN oceniają studia na kierunku filologia polska w ATH, np. nową ofertę, jaką jest uruchomienie w ub. roku nowej specjalności „projektowanie komunikacji”?

MM
To bardzo ciekawa oferta, doskonale dopasowana do nowych czasów.

MB
Czy jako nauczycielka współpracująca od kilku lat z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym ATH poleciłaby Pani tegorocznym maturzystom studia na tej uczelni, np. na kierunku filologia polska lub filologia angielska?

MM
Oczywiście !!!! Zapraszam najpierw do IV LO im. KEN , które doskonale przygotowuje do takich studiów,  a potem na Wydział Humanistyczno-Społeczny ATH. Może się nawet tam spotkamy. :)