Wykłady Akademickie na ATH

26 września br. uczniowie klas I E, II E oraz III E uczestniczyli w wykładach akademickich z zakresu językoznawstwa i historii sztuki, zorganizowanych przez Wydział Humanistyczno-Społeczny Akademii Techniczno-Humanistycznej z okazji Dni Otwartych bielskiej uczelni.

lekcja
Dr Marcin Ziomek żartobliwie przekonywał słuchaczy, że wśród słów rosyjskich roi się od „fałszywych przyjaciół” – pułapek językowych, więc lepiej nie prosić w sklepie spożywczym o „kawior w puszki”, bo można nabyć „dywan w armacie”. Zupełnie serio prelegent przedstawił zaś zagadnienia z historii języka – różnice i podobieństwa w językach słowiańskich.
lekcja
Mgr Agnieszka Palion-Musioł utwierdziła miłośników sztuki w przekonaniu, że wielcy malarze i architekci hiszpańscy: Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, Antonio Gaudi i Pablo Ruiz Picasso to raczej wizjonerzy niż szaleńcy, zaś dr Robert Pysz skutecznie przekonywał, że reklama jest wyzwaniem dla humanisty i wyperswadował odbiorcom – nawet „reklamożercom” naiwność w czytaniu komunikatu reklamowego. Po zakończeniu wykładów zainteresowani mogli zwiedzić kampus.