SPOTKANIE POETYCKIE

Dnia 18.05.2018r ,w ramach XIX edycji Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, klasa 1D uczestniczyła w spotkaniu poetyckim z prof. Zofią Zarębianką na bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Uczniowie wysłuchali utworów poetyckich z tomiku „Wiersze dośmiertne”, a także najnowszych dzieł prof. Zarębianki, czytanych przez autorkę. Tematyka wierszy związana była z przemijaniem, duchowością i wspomnieniami pisarki. Dzięki „wykładowi” mieliśmy okazję chociaż przez chwilę skupić swoją uwagę na tematach, o których wielu z nas „zapomina”, unika… Myślę, że zajęcia zmusiły wielu z nas do refleksji nad życiem i jego kruchością.

Magdalena Polak 1D 

PERSPEKTYWY I ZAGROŻENIA TRANSHUMANIZMU

17 kwietnia miało miejsce ostatnie wydarzenie organizowane w ramach projektu edukacyjnego „Project: Progress”, debata pt. „Rok 2100” na temat transhumanizmu – ruchu intelektualnego, postulującego możliwość i potrzebę wykorzystania nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej.

Debata odbyła się na Akademii Techniczno – Humanistycznej dzięki uprzejmości prodziekana Wydziału Humanistycznego  dr Roberta Pysza, który udostępnił zespołowi aulę. W debacie brały udział dwie klasy z IV LO im. KEN w Bielsku – Białej oraz klasa z ZSTiH w Bielsku-Białej.

Problem rozpatrywany w czasie debaty – czy transhumanizm jest nurtem dającym możliwości, czy wiążącym się z zagrożeniem – przeanalizowali Hubert Otworowski oraz Aleksander Malcew, członkowie zespołu projektowego, uczniowie kl. If  z IV LO.

Debata pozwoliła rozpoznać obecność idei transhumanizmu w popkulturze, w tym w grach komputerowych, filmach oraz powieściach nurtu science-fiction.

W toku debaty uczniowie poruszyli wiele wątków rozwoju, takich jak: transfer umysłu, modyfikacje ludzkiego ciała przy pomocy wszczepów i cyber-protez; próbowali rozstrzygnąć dylemat sztucznej inteligencji oraz podjęli wiele wątków natury socjologicznej, udowadniając, że transhumanizm ma jednocześnie dwa oblicza – tworzy perspektywę świata idealnego, ale i niesie wiele nieznanych zagrożeń, których nie zna dzisiejsza cywilizacja.

Debata zakończyła się wspólną konkluzją dyskutujących oraz publiczności, która sprowadziła się do stwierdzenia, że ludzkość musi nauczyć się korzystać z technologii, by móc zapobiec niebezpieczeństwom przyszłości.

 

Wykład akademicki – Etyka w świecie bez granic. Refleksja postkolonialna

6 kwietnia w naszym liceum odbyła się prelekcja prof. ATH dr hab. Michała Kopczyka z WHS ATH, o etyce w świecie bez granic.  Została ona zorganizowana  w ramach współpracy IV LO z ATH, realizując projekt społeczny „Project: Progress”. W wykładzie brały udział klasy humanistyczne 1E i 2E.

Profesor poruszył w nim temat paradoksu oświeceniowej myśli kolonialnej, przedstawił obraz kosmopolityzmu oraz ukazał, jak cienka jest granica praw moralnych w dzisiejszym świecie.  Przedstawione przez niego stanowisko, oparte na dzisiejszych i historycznych realiach, poruszało bliskie nam tematy, takie jak dylemat Górnego Śląska, który na przestrzeni wieków stawał się coraz bardziej wrażliwym problemem. Swój wykład zakończył wspólną z uczestnikami dyskusją na tematy dzisiejszych wartości, moralności oraz praw jakie występują w świecie.  Prelekcja ta była bardzo ciekawym impulsem oraz  wartościowym źródłem informacji dla uczniów, którzy będą mogli jeszcze pewniej i bardziej rozumnie analizować spory dzisiejszego świata.

Warsztaty kreatywności na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Dnia 7 marca br. odbyły się warsztaty kreatywności na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Wzięły w nich udział 34 osoby, które zapisały się na wyjazd. Początkowo zostaliśmy oprowadzeni po Uniwersytecie; przewodnicy pokazali nam pomieszczenia, takie jak pracownie rzeźbiarską, w której podziwialiśmy najróżniejsze formy przestrzenne oraz słuchaliśmy o procesie tworzenia rzeźb. Oglądaliśmy także pracownie malarskie oraz pomieszczenia do pracy z drewnem. Podczas zwiedzania obiektu mogliśmy podziwiać niesamowite rzeźby oraz piękne dzieła sztuki w formie obrazów i wyrafinowanych grafik. Po odbytym obchodzie czekała nas pierwsza część warsztatów, w której dowiedzieliśmy się o procesie tworzenia filmów animowanych i z pozoru prostych krótkich animacji na przykładzie produkcji takich jak „Park Jurajski” czy „King Kong”. Po zakończonym wykładzie nastąpiła krótka przerwa, podczas której mogliśmy zjeść obiad oraz odpocząć. Po przerwie i podziale na grupy udaliśmy się na część artystyczną warsztatów, podczas której tworzyliśmy w gipsie odlewy naszych twarzy oraz rąk. Wszyscy zostawiliśmy nasze dzieła do wyschnięcia i, po zamianie z drugą grupą, udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie ćwiczyliśmy nasze talenty teatralne, integrując się w aktywnej zabawie. Po tej części nasze warsztaty dobiegły końca; odebraliśmy nasze odlewy i udaliśmy się do autokaru z ogromnymi uśmiechami na twarzy.

FINAŁ XI KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

8 marca 2018 w Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej odbyło się zakończenie XI Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Klas Trzecich Gimnazjów o zasięgu regionalnym, zorganizowanego przez Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego pana mgr Mirosława Sapetę, we współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty w Bielsku-Białej, pod patronatem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku – Białej.

Jak co roku, konkurs składał się z trzech etapów. Tym razem wzięło w nim udział ok. 120 uczniów z 14 szkół z terenu dawnego województwa bielskiego. Do drugiego etapu, który odbył się na terenie IV LO, zakwalifikowało się 30 uczniów, a do finału  20  z 9 gimnazjów. Wszyscy finaliści wykazali się tak bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego zarówno w piśmie jak i w mowie, że wskazanie zwycięzców stanowiło poważne wyzwanie dla członków jury.

Ostatecznie zdecydowano, że laureatami Konkursu są:

I miejsce:                  Patrycjusz Ścieszka z S. P. 33 –  Gimnazjum  nr 1  w Bielsku Białej.
II miejsce:                 Mateusz Laskowski z S. P. 33 –  Gimnazjum  nr 1  w Bielsku Białej.
III miejsce ex aequo: Patrycja Willmann z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku      Białej.
                                  Natalia Borowiecka z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku Białej,
Szymon Biedronka z S. P. im. Jana Pawła II – Gimnazjum w  Pisarzowicach

Honorowym członkiem jury III-ego etapu konkursu był dr Tomasz Markiewka z Instytutu Neofilologii ATH.

Nagrody dla finalistów ufundowali m. innymi Dyrektor i Rada Rodziców IV LO im. KEN oraz Rektor ATH prof. Jarosław Janicki. Wręczenie nagród połączone  z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów IV LO im. KEN odbyło się w tym samym dniu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych wyników, a nauczycielom gimnazjów dziękujemy za współpracę.

 

FANTASY – GRANICE – KOMUNIKACJA

26 lutego br. na terenie naszego liceum odbył się wykład akademicki dotyczący fantastyki w literaturze, wygłoszony przez dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH, doktora Roberta Pysza. W wykładzie brali udział uczniowie klas humanistycznych: 1E i 2E oraz osoby zainteresowane. Wykład został zorganizowany w ramach realizacji projektu edukacyjnego Project: Progress, biorącego udział z olimpiadzie projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii”.

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się o sposobach wywoływania w nas różnych emocji poprzez zastosowanie konwencji fantasy, na przykładzie powszechnie znanych filmów oraz serii książek, między innymi Andrzeja Sapkowskiego. Poruszaliśmy tematy funkcjonowania granic w pop kulturze oraz ich przekraczania, a także powielania określonych motywów fantastycznych.

Zobaczyliśmy również ciekawą prezentacje multimedialną  ukazującą zabiegi psychologiczne stosowane przez twórców horrorów wykorzystujących oddziaływanie fantastyki na funkcjonowanie naszego umysłu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki tak przygotowanemu wykładowi zdecydowanie poszerzyliśmy naszą wiedzę o cieszącej się tak wielką popularnością konwencji fantastycznej w literaturze i filmie. Dziękujemy!

WARSZTATY AKADEMICKIE – GEN PODRÓŻY

SAM_3224

15 stycznia klasy 1E oraz 3F miały przyjemność uczestniczyć zajęciach akademickich „Gen podróży. Motyw podróży w różnych tekstach kultury” przeprowadzonych przez pracownika WHS ATH dr. Macieja Kalarusa .
Oto relacja uczestników tego wydarzenia :
Warto wspomnieć, że wykład został zorganizowany na użytek tylko i wyłącznie klas humanistycznych w celu pogłębienia ich wiedzy w zakresie literatury podróżniczej. Obydwie grupy były głęboko zaangażowane w wywód. Ta fascynacja spowodowana była niespotykaną pasją widoczną już od pierwszych minut zajęć. Wykład edukacyjny podzielony został na dwa segmenty: pierwsza część poruszała temat różnorodności literatury podróżniczej oraz zawartych w niej faktach i fantazjach autorów, natomiast druga dotyczyła przeżyć doktora Karalusa podczas jego sześciodniowej wspinaczki na afrykański szczyt Kilimandżaro, pokazanych w formie multimedialnej. Opowiedział nam o swoich inspiracjach, przyszłych celach tym samym zachęcając nas do odkrywania swoich pasji. W międzyczasie profesor pokazał nam intrygujące pamiątki charakterystyczne dla różnych kultur afrykańskich. Wykład okazał się ogromnym sukcesem, ponieważ młodzież opuściła salę wyjątkowo zadowolona i z niecierpliwością oczekuje kolejnych spotkań tematycznych z doktorem Maciejem Karalusem.
Wojciech Waluś     Liwia Wojtas  klasa 1e

Warsztaty Akademickie To Hell and Back in Fourteen  Words

6 listopada 2017 roku klasa 1e wzięła udział w warsztatach akademickich „To Hell and Back in Fourteen Words” poprowadzonych przez pracownika Katedry Anglistyki ATH w Bielsku -Białej mgr Sławomira Konkola.

Oto relacja uczestników tego wydarzenia:

On the 6th of November an interesting event took place: we had a special guest in our school. A teacher from the University of Bielsko-Biała came to class 1E and had a conversation about poetry. Everybody was deeply involved in the conversation and although the topic of the poem was not the easiest one, together the whole class discovered what the author might have thought while writing it. We learned the history of Ezra Pound, an American poet who used to describe Europe in his works and was outstandingly interested in it. Despite the difficulties, the class learned how to analyze some parts of poems by studying the grammar and references to other works, Greek myths for example. In fact it was a very useful experience, because it also showed us how univeristy classes will look in the future. After the class, students asked the teacher about the work of a translator and what exactly English philology studies look like

Wojciech Waluś    Martyna Satława

Czyste Beskidy

20 października 2017 roku uczniowie klasy 3F wzięli udział w akcji “ Czyste Beskidy”, która po raz kolejny została zorganizowana przez Akademię Techniczno Humanistyczną w Bielsku – Białej.

Z Uśmiechem na twarzy oraz dopisującym podczas całego przedsięwzięcia humorem, uczniowie podziwiali piękne widoki i zbierali pozostawione przez pseudo turystów śmieci wzdłuż kilku szlaków Beskidu Śląskiego.

Wykład inaugurujący współpracę akademicką z ATH w roku szkolnym i akademickim 2015/2016

17 października 2017 roku uczniowie klasy 3f mieli okazję wysłuchać wykładu profesor Jolanty Szarlej „Biblijne źródła romantycznego profetyzmu”. Dowiedzieliśmy się z niego między innymi, jaką rolę odgrywał prorok w kulturze semickiej oraz kto jest uznawany za pierwszego spośród całego zastępu proroków, czyli ludzi wybranych, bo jak uważano, spotkanie z Bogiem, jakiego dostąpili prorocy, dla zwykłego śmiertelnika zakończyłoby się śmiercią.

Poznaliśmy również pojęcie „fałszywego proroka”, czyli osoby, która chcąc zdobyć rozgłos oraz chwałę wśród ludzi, udawała proroka, nie mając cech prorokom właściwych, takich jak: ogromna wiara, poświęcenie oraz bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi.

Przykładami tekstów literackich, do których odwołała się profesor Szarlej, były: „Prorok” Aleksandra Puszkina oraz III część „Dziadów” Adama Mickiewicza, a konkretnie „Wielka Improwizacja” Konrada. Właśnie Konrad początkowo przejawia cechy właściwe prorokowi, jednak jego pycha oraz pogarda dla ludzi odbiera mu ten dar, który otrzymuje pokorny ks. Piotr.

Wykład był dla nas ciekawym poszerzeniem wiedzy i kolejnym krokiem w przygotowaniach do matury. Czekamy na kolejne.