Wykład akademicki – Etyka w świecie bez granic. Refleksja postkolonialna

6 kwietnia w naszym liceum odbyła się prelekcja prof. ATH dr hab. Michała Kopczyka z WHS ATH, o etyce w świecie bez granic.  Została ona zorganizowana  w ramach współpracy IV LO z ATH, realizując projekt społeczny „Project: Progress”. W wykładzie brały udział klasy humanistyczne 1E i 2E.

Profesor poruszył w nim temat paradoksu oświeceniowej myśli kolonialnej, przedstawił obraz kosmopolityzmu oraz ukazał, jak cienka jest granica praw moralnych w dzisiejszym świecie.  Przedstawione przez niego stanowisko, oparte na dzisiejszych i historycznych realiach, poruszało bliskie nam tematy, takie jak dylemat Górnego Śląska, który na przestrzeni wieków stawał się coraz bardziej wrażliwym problemem. Swój wykład zakończył wspólną z uczestnikami dyskusją na tematy dzisiejszych wartości, moralności oraz praw jakie występują w świecie.  Prelekcja ta była bardzo ciekawym impulsem oraz  wartościowym źródłem informacji dla uczniów, którzy będą mogli jeszcze pewniej i bardziej rozumnie analizować spory dzisiejszego świata.

Warsztaty kreatywności na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Dnia 7 marca br. odbyły się warsztaty kreatywności na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Wzięły w nich udział 34 osoby, które zapisały się na wyjazd. Początkowo zostaliśmy oprowadzeni po Uniwersytecie; przewodnicy pokazali nam pomieszczenia, takie jak pracownie rzeźbiarską, w której podziwialiśmy najróżniejsze formy przestrzenne oraz słuchaliśmy o procesie tworzenia rzeźb. Oglądaliśmy także pracownie malarskie oraz pomieszczenia do pracy z drewnem. Podczas zwiedzania obiektu mogliśmy podziwiać niesamowite rzeźby oraz piękne dzieła sztuki w formie obrazów i wyrafinowanych grafik. Po odbytym obchodzie czekała nas pierwsza część warsztatów, w której dowiedzieliśmy się o procesie tworzenia filmów animowanych i z pozoru prostych krótkich animacji na przykładzie produkcji takich jak „Park Jurajski” czy „King Kong”. Po zakończonym wykładzie nastąpiła krótka przerwa, podczas której mogliśmy zjeść obiad oraz odpocząć. Po przerwie i podziale na grupy udaliśmy się na część artystyczną warsztatów, podczas której tworzyliśmy w gipsie odlewy naszych twarzy oraz rąk. Wszyscy zostawiliśmy nasze dzieła do wyschnięcia i, po zamianie z drugą grupą, udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie ćwiczyliśmy nasze talenty teatralne, integrując się w aktywnej zabawie. Po tej części nasze warsztaty dobiegły końca; odebraliśmy nasze odlewy i udaliśmy się do autokaru z ogromnymi uśmiechami na twarzy.

FINAŁ XI KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

8 marca 2018 w Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej odbyło się zakończenie XI Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Klas Trzecich Gimnazjów o zasięgu regionalnym, zorganizowanego przez Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego pana mgr Mirosława Sapetę, we współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty w Bielsku-Białej, pod patronatem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku – Białej.

Jak co roku, konkurs składał się z trzech etapów. Tym razem wzięło w nim udział ok. 120 uczniów z 14 szkół z terenu dawnego województwa bielskiego. Do drugiego etapu, który odbył się na terenie IV LO, zakwalifikowało się 30 uczniów, a do finału  20  z 9 gimnazjów. Wszyscy finaliści wykazali się tak bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego zarówno w piśmie jak i w mowie, że wskazanie zwycięzców stanowiło poważne wyzwanie dla członków jury.

Ostatecznie zdecydowano, że laureatami Konkursu są:

I miejsce:                  Patrycjusz Ścieszka z S. P. 33 –  Gimnazjum  nr 1  w Bielsku Białej.
II miejsce:                 Mateusz Laskowski z S. P. 33 –  Gimnazjum  nr 1  w Bielsku Białej.
III miejsce ex aequo: Patrycja Willmann z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku      Białej.
                                  Natalia Borowiecka z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku Białej,
Szymon Biedronka z S. P. im. Jana Pawła II – Gimnazjum w  Pisarzowicach

Honorowym członkiem jury III-ego etapu konkursu był dr Tomasz Markiewka z Instytutu Neofilologii ATH.

Nagrody dla finalistów ufundowali m. innymi Dyrektor i Rada Rodziców IV LO im. KEN oraz Rektor ATH prof. Jarosław Janicki. Wręczenie nagród połączone  z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów IV LO im. KEN odbyło się w tym samym dniu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych wyników, a nauczycielom gimnazjów dziękujemy za współpracę.

 

FANTASY – GRANICE – KOMUNIKACJA

26 lutego br. na terenie naszego liceum odbył się wykład akademicki dotyczący fantastyki w literaturze, wygłoszony przez dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH, doktora Roberta Pysza. W wykładzie brali udział uczniowie klas humanistycznych: 1E i 2E oraz osoby zainteresowane. Wykład został zorganizowany w ramach realizacji projektu edukacyjnego Project: Progress, biorącego udział z olimpiadzie projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii”.

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się o sposobach wywoływania w nas różnych emocji poprzez zastosowanie konwencji fantasy, na przykładzie powszechnie znanych filmów oraz serii książek, między innymi Andrzeja Sapkowskiego. Poruszaliśmy tematy funkcjonowania granic w pop kulturze oraz ich przekraczania, a także powielania określonych motywów fantastycznych.

Zobaczyliśmy również ciekawą prezentacje multimedialną  ukazującą zabiegi psychologiczne stosowane przez twórców horrorów wykorzystujących oddziaływanie fantastyki na funkcjonowanie naszego umysłu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki tak przygotowanemu wykładowi zdecydowanie poszerzyliśmy naszą wiedzę o cieszącej się tak wielką popularnością konwencji fantastycznej w literaturze i filmie. Dziękujemy!

WARSZTATY AKADEMICKIE – GEN PODRÓŻY

SAM_3224

15 stycznia klasy 1E oraz 3F miały przyjemność uczestniczyć zajęciach akademickich „Gen podróży. Motyw podróży w różnych tekstach kultury” przeprowadzonych przez pracownika WHS ATH dr. Macieja Kalarusa .
Oto relacja uczestników tego wydarzenia :
Warto wspomnieć, że wykład został zorganizowany na użytek tylko i wyłącznie klas humanistycznych w celu pogłębienia ich wiedzy w zakresie literatury podróżniczej. Obydwie grupy były głęboko zaangażowane w wywód. Ta fascynacja spowodowana była niespotykaną pasją widoczną już od pierwszych minut zajęć. Wykład edukacyjny podzielony został na dwa segmenty: pierwsza część poruszała temat różnorodności literatury podróżniczej oraz zawartych w niej faktach i fantazjach autorów, natomiast druga dotyczyła przeżyć doktora Karalusa podczas jego sześciodniowej wspinaczki na afrykański szczyt Kilimandżaro, pokazanych w formie multimedialnej. Opowiedział nam o swoich inspiracjach, przyszłych celach tym samym zachęcając nas do odkrywania swoich pasji. W międzyczasie profesor pokazał nam intrygujące pamiątki charakterystyczne dla różnych kultur afrykańskich. Wykład okazał się ogromnym sukcesem, ponieważ młodzież opuściła salę wyjątkowo zadowolona i z niecierpliwością oczekuje kolejnych spotkań tematycznych z doktorem Maciejem Karalusem.
Wojciech Waluś     Liwia Wojtas  klasa 1e

Warsztaty Akademickie To Hell and Back in Fourteen  Words

6 listopada 2017 roku klasa 1e wzięła udział w warsztatach akademickich „To Hell and Back in Fourteen Words” poprowadzonych przez pracownika Katedry Anglistyki ATH w Bielsku -Białej mgr Sławomira Konkola.

Oto relacja uczestników tego wydarzenia:

On the 6th of November an interesting event took place: we had a special guest in our school. A teacher from the University of Bielsko-Biała came to class 1E and had a conversation about poetry. Everybody was deeply involved in the conversation and although the topic of the poem was not the easiest one, together the whole class discovered what the author might have thought while writing it. We learned the history of Ezra Pound, an American poet who used to describe Europe in his works and was outstandingly interested in it. Despite the difficulties, the class learned how to analyze some parts of poems by studying the grammar and references to other works, Greek myths for example. In fact it was a very useful experience, because it also showed us how univeristy classes will look in the future. After the class, students asked the teacher about the work of a translator and what exactly English philology studies look like

Wojciech Waluś    Martyna Satława

Czyste Beskidy

20 października 2017 roku uczniowie klasy 3F wzięli udział w akcji “ Czyste Beskidy”, która po raz kolejny została zorganizowana przez Akademię Techniczno Humanistyczną w Bielsku – Białej.

Z Uśmiechem na twarzy oraz dopisującym podczas całego przedsięwzięcia humorem, uczniowie podziwiali piękne widoki i zbierali pozostawione przez pseudo turystów śmieci wzdłuż kilku szlaków Beskidu Śląskiego.

Wykład inaugurujący współpracę akademicką z ATH w roku szkolnym i akademickim 2015/2016

17 października 2017 roku uczniowie klasy 3f mieli okazję wysłuchać wykładu profesor Jolanty Szarlej „Biblijne źródła romantycznego profetyzmu”. Dowiedzieliśmy się z niego między innymi, jaką rolę odgrywał prorok w kulturze semickiej oraz kto jest uznawany za pierwszego spośród całego zastępu proroków, czyli ludzi wybranych, bo jak uważano, spotkanie z Bogiem, jakiego dostąpili prorocy, dla zwykłego śmiertelnika zakończyłoby się śmiercią.

Poznaliśmy również pojęcie „fałszywego proroka”, czyli osoby, która chcąc zdobyć rozgłos oraz chwałę wśród ludzi, udawała proroka, nie mając cech prorokom właściwych, takich jak: ogromna wiara, poświęcenie oraz bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi.

Przykładami tekstów literackich, do których odwołała się profesor Szarlej, były: „Prorok” Aleksandra Puszkina oraz III część „Dziadów” Adama Mickiewicza, a konkretnie „Wielka Improwizacja” Konrada. Właśnie Konrad początkowo przejawia cechy właściwe prorokowi, jednak jego pycha oraz pogarda dla ludzi odbiera mu ten dar, który otrzymuje pokorny ks. Piotr.

Wykład był dla nas ciekawym poszerzeniem wiedzy i kolejnym krokiem w przygotowaniach do matury. Czekamy na kolejne.

Wykład akademicki Schematy gotyckie w prozie Andrzeja Sapkowskiego

 

20 marca 2017 r. uczniowie dwóch klas humanistycznych: II E oraz III E uczestniczyli w prelekcji dr. Roberta Pysza – prodziekana ds. Studenckich i Promocji, wykładowcy Wydziału Humanistyczno-Społecznego bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie termin gotycyzm, ale przede wszystkim uświadomić sobie jego znaczenie w kulturze. Dr Pysz, przedstawił istotę zjawiska gotycyzmu, jako artystycznego wyobrażenia makabry i niesamowitości w danej scenerii, którego twórcy dążyli do przywrócenia rangi i znaczenia utworom i budowlom pochodzącym ze średniowiecza. Prądowi nadano nazwę gotycyzmu, gdyż tradycje średniowieczne były wiązane przede wszystkim z gotyckim stylem architektonicznym.

Na początku uczestnicy wykładu przyjrzeli się temu zjawisku w odniesieniu do literatury drugiej połowy XVIII w. , kiedy to pojawiły się gotyckie powieści grozy. Przedstawiały one niesamowite, mrożące krew w żyłach historie, a ich scenerią było najczęściej ponure średniowieczne zamczysko z głębokimi lochami, po których snuły się duchy i upiory.

Podczas wykładu prelegent omówił także funkcjonowanie gotycyzmu w kinematografii, na przykładach takich dzieł jak ,,Koszmar z ulicy wiązów” W. Crasena 1984 r., czy ,,Lśnienie” S. Kubricka 1980 r., których twórcy – dla zbudowania nastroju grozy – stosują anizotropowość przestrzeni.

Dr Pysz odniósł się także do modelu narracji szkatułkowej, czyli „powieść w powieści” – niekończącego się labiryntu narracyjnego w powieści „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego” oraz do jej filmowej adaptacji w reż. Wojciecha Jerzego Hasa (1964 r.).

Dzięki wykładowi uczniowie mogli więc bliżej poznać zjawisko gotycyzmu oraz przekonać się, jak – na różne sposoby – jego elementy są wciąż obecne we współczesnej literaturze (saga o Wiedźminie Sapkowskiego) oraz w kinematografii.

Aleksandra Kubisa

kl. III E

Finał X edycji Konkursu Języka Angielskiego zorganizowanego pod patronatem Katedry Anglistyki Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

W dniu 16 marca 2017 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej odbyło się zakończenie X Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Klas Trzecich Gimnazjów o zasięgu regionalnym zorganizowanego pod patronatem Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Bez tytułu

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym, który odbył się 7 lutego, wzięło udział około 250 uczniów z 21 szkół z terenu dawnego województwa bielskiego. Do drugiego etapu, który miał miejsce 1 marca na terenie IV L.O i w trakcie którego sprawdzane były umiejętności pisemne uczniów, zakwalifikowało się 36 uczniów. W trzecim etapie, sprawdzającym umiejętności prowadzenia rozmowy i wiedzę dotyczącą geografii, historii i kultury krajów anglojęzycznych, wzięło udział 20 uczniów z 12 gimnazjów. Honorowym członkiem jury finałowego etapu konkursu była dr Barbara Loranc – Paszylk, z Katedry Anglistyki ATH. Nagrody dla wszystkich laureatów zasponsorował Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. dr hab. Jarosław Janicki.

Bez tytułu2

Laureatami Konkursu zostali:

I miejsce: Joanna Springer z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku Białej.
II miejsce:
Zofia Dzięcioł z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku-Białej.
III miejsce ex aequo:
Zuzanna Pająk z Gimnazjum nr 4 w Bielsku-Białej,
Julia Jesionkowska z Gimnazjum nr 15 w Bielsku Białej,
oraz
Anna Szulc z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 2 w Bielsku Białej.

Bez tytułu3

Wszystkim finalistom, którzy wykazali się bardzo wysokim poziomem znajomości języka angielskiego, gratulujemy.